PEDAGOGIKA to nauka o procesach edukacyjnych i wychowawczych. Ma swoje źródła w filozofii, socjologii, psychologii i w wielu dziedzinach humanistycznych. Wychowanie młodych pokoleń to bardzo odpowiedzialne zadanie, dlatego przyszły pedagog zapoznaje się z niuansami systemu edukacji, metodyką nauczania dzieci, młodzieży, dorosłych, a także osób starszych i ludzi w wieku podeszłym. Proces kształcenia i uczenia się polega na koherentnym połączeniu teorii i praktyki zawodowej.
Poziom: Studia I stopnia
Tryb: Stacjonarne / Niestacjonarne
Czas trwania: 3 lata / 6 semestrów
Praktyki: 6 miesięcy
Tytuł zawodowy: Licencjat
Studia stacjonarne: pn.-pt. lub wt.-sob.
Pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna od roku akademickiego 2019/2020 realizowana jest jako bezpłatne studia jednolite magisterskie
Specjalności
Zajęcia w ramach tej specjalności są skierowane do wszystkich, których interesuje praca z dziećmi, młodzieżą, osobami starszymi i niepełnosprawnymi wymagającymi opieki, terapii i profesjonalnego wsparcia.
Absolwent studiów posiada podstawową wiedzę ogólnopedagogiczną, socjologiczną i psychologiczną niezbędną do prowadzenia pracy opiekuńczej, terapeutycznej i rehabilitacyjnej. Posiada umiejętności komunikacji społecznej, posługiwania się warsztatem diagnostycznym, stosowania nowoczesnych metod i technik terapeutycznych i rehabilitacyjnych. Absolwent tej specjalności posiada także umiejętności dotyczące opieki i rehabilitacji dzieci i młodzieży, osób starszych oraz niepełnosprawnych.
Posiada kwalifikacje i uprawnienia do prowadzenia pracy terapeutyczno-rehabilitacyjnej z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi oraz osobami niepełnosprawnymi. Absolwenci tej specjalności mają możliwość podwyższania kwalifikacji zawodowych na kolejnych poziomach edukacji w ramach studiów magisterskich, studiów podyplomowych oraz szkoleń specjalistycznych.
Absolwent tej specjalności jest wyposażony w atrakcyjne na rynku pracy kwalifikacje umożliwiające podjęcie zatrudnienia:
- w klubach malucha,
- w żłobkach,
- w świetlicach środowiskowych,
- w centrach pomocy rodzinie,
- w placówkach opiekuńczo-wychowawczych,
- w interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych i ośrodkach adopcyjnych,
- w pieczy zastępczej,
- w domach dziennego pobytu ,
- w domach pomocy społecznej,
- w świetlicach terapeutycznych,
- w specjalistycznych ośrodkach rehabilitacyjnych,
- w instytucjach pomocy społecznej,
- w organizacjach pozarządowych zajmujących się niepełnosprawnością,
- w instytucjach opieki paliatywnej oraz szpitalach.
Proponowana specjalność odnosi się do dwu ważnych i intensywnie rozwijających się obszarów rynku pracy, które oczekują na specjalistów gruntownie przygotowanych w zakresie pedagogiki, dyscyplin pokrewnych (pedagogika specjalna, psychologia, socjologia), a jednocześnie wyposażonych w fachową wiedzę i umiejętności specjalistyczne. Podstawa pedagogiczna proponowanych studiów umożliwia wgląd w procesy szeroko rozumianej edukacji, który zarówno w pracy doradcy zawodowego, jak i specjalisty, instruktora i wykładowcy BHP, stanowi istotną płaszczyznę odniesienia dla zawodowej aktywności, opartej m.in. na kontakcie z drugim człowiekiem.
Studiując na tej specjalności zdobywa się wiedzę i umiejętności niezbędne w odpowiedzialnym doradztwie zawodowym, a także w pracy na stanowisku specjalisty w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Absolwent może podjąć pracę w charakterze doradcy zawodowego w urzędach pracy, agencjach zatrudnienia, firmach rekrutujących pracowników, działach kadr i wielu instytucjach zajmujących się szkoleniem i doskonaleniem zawodowym, a także jako doradca zawodowy w placówkach oświatowych (po uzyskaniu dodatkowych uprawnień do pracy w szkołach). Dodatkowo będzie przygotowany do pracy na stanowisku instruktora, jak również wykładowcy BHP. Zdobywaniu kompetencji w zakresie doradztwa zawodowego i BHP służą przedmioty pedagogiczne, psychologiczne i socjologiczne, a ponadto treści specjalnościowe dobrane i ułożone w programie studiów w taki sposób, że mogą być wykorzystywane z powodzeniem w obu zawodach, do których przygotowuje specjalność.
Absolwenci tej specjalności mają możliwość podwyższania kwalifikacji zawodowych na kolejnych poziomach edukacji w ramach studiów magisterskich, studiów podyplomowych oraz szkoleń specjalistycznych.