BEZPIECZEŃSTWO WEWNĘTRZNE
To kierunek dla osób, które chcą rozwijać swoje kompetencje w zakresie prawa, administracji i nauk o polityce, jak również poznać praktyczne uwarunkowania funkcjonowania służb mundurowych i innych podmiotów kształtujących bezpieczeństwo.

Poziom: Studia I stopnia
Tryb: Stacjonarne / Niestacjonarne SN realizowane są w systemie hybrydowym 50% online
Czas trwania: 3 lata / 6 semestrów
Praktyki: 6 miesięcy
Tytuł zawodowy: Licencjat
Studia stacjonarne: pn.-pt. lub wt.-sob.
Profil: Praktyczny profil studiów
Szerokie możliwości zatrudnienia i zakres zdobytej wiedzy przemawiają zdecydowanie na korzyść podjęcia studiów na tym kierunku. Studia na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne stały się popularne w odpowiedzi na złożoną sytuację polityczną i nowe wyzwania współczesnego świata oraz związaną z tymi uwarunkowaniami politykę państwa, w którym istotna stała się rola odpowiednio przygotowanej kadry administracji publicznej. Akademia WSEI od wielu lat inwestuje w podniesienie jakości studiów na tym kierunku, czego potwierdzeniem jest podpisywanie umów o współpracy np. z Komendami Policji w Lublinie co przekłada się na jakość przekazywanej wiedzy praktycznej i kontakt ze specjalistami już od początku studiów. Profil praktyczny studiów oznacza, że jest to kierunek zarówno dla kandydatów niemających styczności z branżą bezpieczeństwa, jak również dla aktywnych pracowników m.in. służb mundurowych, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć nowe umiejętności.
Specjalności
Absolwenci specjalności „Formacje policyjne” zdobywają podstawową i praktyczną wiedzę, umiejętności i kompetencje w zakresie funkcjonowania najważniejszych formacji mundurowych.
- Poznają zasady funkcjonowania służb specjalnych i służb realizujących zadania o charakterze policyjnym.
- Potrafią rozwiązywać problemy z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa państwa, jego organów, urzędów i obywateli.
- Przygotowują się do pracy w organach ścigania i służbach o charakterze prewencyjnym, czy też ochrony informacji niejawnych.
Absolwenci „Zarządzania kryzysowego” nabywają niezbędne umiejętności i kwalifikacje przydatne w pracy w administracji publicznej oraz instytucjach odpowiedzialnych za zapewnianie bezpieczeństwa, w szczególności w zespołach reagowania kryzysowego.
- Sprawnie poruszają się w problematyce zarządzania kryzysowego, a także dostrzegają konieczność analizy jego uwarunkowań z uwzględnieniem wszystkich poziomów jego przejawiania się, w szczególności na poziomie społeczności lokalnych oraz współdziałania z instytucjami międzynarodowymi w sytuacjach jego zagrożenia.
- Posiadają wiedzę i kompetencje w zakresie znajomości i stosowania zasad prawnych oraz procedur zarządzania kryzysowego.
Kryminologia i kryminalistyka to idealna specjalność dla osób zainteresowanych nauką o przestępstwach, uwarunkowaniami działań przestępczych, charakterystyką ofiary i sprawcy, a także technicznymi sposobach zbierania dowodów popełniania przestępstw. Podczas studiów zdobędziesz wiedzę praktyczną oraz teoretyczną o przestępstwach, poznasz techniki śledcze, zgłębisz metodykę kryminalistyczną oraz szeroko pojęte środki prewencji, czyli zdobędziesz doskonałe przygotowanie potrzebne do dalszej pracy i rozwijania się w tym obszarze.
ZAGADNIENIA PORUSZANE NA STUDIACH
- techniki śledcze
- taktyki kryminalistyczne
- dokumentacja czynności kryminalistycznych
- Taktyka i technika zwalczania przestępczości
- zasady działania i współpracy organów ścigania oraz wymiaru sprawiedliwości
- wiedza z zakresu procedury karnej, prawa karnego i prawa policyjnego
Praca dla ciebie:
- policjant, pracownik Żandarmerii Wojskowej, pracownik służb mundurowych
- pracownik instytucji samorządowej
- detektyw
- pracownik administracji publicznej
- pracownik personelu pomocniczego prokuratura, kurator sądowy (po uzyskaniu tytułu magistra).
WSEI w Lublinie zawarła porozumienie z Komendantem Głównym Policji w Lublinie oraz Komendantem Miejskiej Policji w Lublinie w sprawie realizacji wybranych treści kształcenia m.in. na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne