INFORMATYKA

Informatyka to jedna z najszybciej zmieniających się branż. Razem z dynamizmem wzrasta również zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny. Rosną również ich zarobki. Informatyka to nauka, która ma charakter zarówno techniczny, jak i ścisły. Warto dodać, że jest to już od wielu lat najpopularniejszy kierunek studiów w grupie nauk technicznych. Powodem tego jest oprócz wysokich zarobków już podczas studiów możliwość realizowania własnych projektów i rozwijaniu się na wielu płaszczyznach z dziedziny informatyki. Jeżeli pasjonujesz się komputerami, technologią, programowaniem, kariera w IT to dobry pomysł na Twoją zawodową przyszłość.
Poziom: Studia I stopnia
Tryb: Stacjonarne / Niestacjonarne SN realizowane są w systemie hybrydowym 50% online
Czas trwania: 3,5 roku / 7 semestrów
Praktyki: 9 miesięcy
Tytuł zawodowy: Inżynier
Profil: Praktyczny profil studiów
Możliwość kontynuacji nauki na studiach II stopnia
Specjalności
W ramach specjalności Inżynieria oprogramowania i technologie mobilne zostaje przekazana wiedza z zakresu tworzenia oprogramowania, różnych paradygmatów i języków programowania, a także testowania aplikacji. Absolwent tej specjalności, znając zasady projektowania i programowania systemów informatycznych jest gotów do:
- praktycznego wykorzystania języków programowania w tworzeniu różnych typów aplikacji,
- projektowania oraz testowania systemów informatycznych,
- aktywnej pracy w zespole programistów,
- posługiwania się językiem obcym w praktyce zawodowej,
- do skutecznego wykorzystania nowoczesnych technologii zgodnie ze standardami Unii Europejskiej.
Studia na tej specjalności przygotowują absolwentów do projektowania systemów informatycznych. Oprócz aplikacji typu stand-alone absolwenci przygotowani są do programowania aplikacji rozproszonych, a w szczególności aplikacji WWW. Absolwent tej specjalności posiada wiedzę niezbędną do tworzenia w pełni funkcjonalnego serwisu WWW począwszy od języka XHTML i grafiki komputerowej, a skończywszy na zaawansowanych technikach wielowarstwowych wykorzystujących platformy takie jak Java Enterprise Edition (JEE) i Microsoft .NET. Potrafi projektować bazy danych oraz zna techniki odwzorowań relacyjno-obiektowych (ORM).
Kształcenie na specjalności Cyberbezpieczeństwo i technologie sieciowe umożliwi studentowi zdobycie wiedzy i umiejętności m.in. informatyki, teleinformatyki, programowania. Są one niezbędne do nabycia specjalistycznych kompetencji pozwalających na zapewnianie funkcjonowania systemów IT zarówno w aspekcie zarządczym (administrowanie, zapewnianie ciągłości działania, usuwanie awarii) jak i bezpieczeństwa informacji (umiejętność monitorowania i analizowania zdarzeń). Kompetencje techniczne są uzupełniane o wiedzę i umiejętności z zakresu zagadnień nietechnicznych np. socjotechniki w atakach hackerskich, co wraz z pogłębionymi w procesie kształcenia umiejętnościami interpersonalnymi przygotowuje absolwenta do efektywnego współdziałania z osobami odpowiedzialnymi za funkcjonowanie obszaru IT dużych instytucjach.
Absolwent potrafi:
- Monitorować zdarzenia zachodzące w infrastrukturze IT organizacji i analizować je w kierunku bezpieczeństwa informacji.
- Agregować informacje pochodzące z różnych źródeł do identyfikowania i analizowania zagrożeń dla systemów IT i danych przetwarzanych przez te systemy.
- Planować i wdrażać infrastrukturę IT służącą zapewnieniu bezpieczeństwa systemów i sieci teleinformatycznych.
- Prawidłowo identyfikować zagrożenia i incydenty bezpieczeństwa.
- Funkcjonować w organizacji posiadającej wdrożony system zarządzania bezpieczeństwem informacji.
- Projektować i wdrażać zaawansowaną infrastrukturę IT (sieci, oprogramowanie, zabezpieczenia).