MECHATRONIKA
To bardzo nowoczesny kierunek studiów, który stanowi połączenie inżynierii mechanicznej, komputerowej, automatyki i robotyki, służący projektowaniu i wytwarzaniu nowoczesnych urządzeń. Celem studiów jest uzyskanie innowacyjnej oraz specjalistycznej wiedzy, która zapewni im możliwie jak najlepsze dopasowanie swego przygotowania zawodowego do aktualnych potrzeb rynku pracy i pozyskania zatrudnienia we wszystkich dziedzinach działalności człowieka, poczynając od przemysłu maszynowego, przez elektroniczny na spożywczym kończąc. Mechatronika to idealna propozycja dla osób interesujących się nowymi technologiami. Przyda się również wyobraźnia przestrzenna, umiejętność myślenia analitycznego i zdolności techniczne. Jeżeli czujesz, że masz ścisły umysł i lubisz technologię znalazłeś dla siebie idealny kierunek studiów.
Poziom: Studia I stopnia
Tryb: Stacjonarne / Niestacjonarne SN realizowane są w systemie hybrydowym 50% online
Czas trwania: 3,5 roku / 7 semestrów
Praktyki: 6 miesięcy
Tytuł zawodowy: Inżynier
Profil: Praktyczny profil studiów
Absolwent tej specjalności będzie posiadał podstawową wiedzę i umiejętności konieczne do zrozumienia zagadnień z zakresu budowy, wytwarzania i eksploatacji maszyn. Będzie posiadał gruntowną znajomość mechaniki i projektowania z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi obliczeniowych. Będzie przygotowany do: realizacji procesów wytwarzania, montażu i eksploatacji maszyn; prac wspomagających programowanie maszyn, dobór materiałów inżynierskich stosowanych jako elementy maszyn oraz nadzór nad ich eksploatacją; zarządzania pracą w zespole; koordynacji prac i oceny ich wyników oraz sprawnego posługiwania się nowoczesnymi technikami komputerowymi. Absolwent nabędzie umiejętność posługiwania się językiem angielskim oraz skutecznego wykorzystania nowoczesnych technologii zgodnie ze standardami Unii Europejskiej.
Absolwent będzie potrafił:
- rozwiązywać zadania inżynierskie z zakresu systemów automatyki i robotyki w mechatronice,
- uruchomić i zaprojektować proste systemy automatyki i robotyki w różnych zastosowaniach,
- rozwiązywać podstawowe problemy związane z automatyzacją procesów produkcyjnych,
- prowadzić podstawowe prace z zakresu automatyki, opracowywania i stosowania komputerowych technik projektowania, diagnostyki i automatyzacji,
- uruchomić, wdrożyć i nadzorować eksploatację urządzeń automatyki, systemów monitoringu i sterowania procesów przemysłowych,
- rozwiązywać podstawowe problemy konstrukcyjne maszyn i robotów, ocenić ich układy sterowania oraz formułować warunki ich zastosowań w procesie produkcyjnym,
- przeanalizować zautomatyzowane i zrobotyzowane procesy wytwarzania, specjalistyczne roboty i manipulatory,
posługiwać się językiem obcym na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.
Programu studiów na specjalności mechanika i eksploatacja maszyn obejmuje szereg obszarów tematycznych, wyposażających studentów w wiedzę i umiejętności związane z innowacyjnymi technologiami wytwarzania (m.in. technologie przyrostowe) i sterowania: takimi jak systemy sterowania CNC, roboty przemysłowe i usługowe, badania nieniszczące NDT oraz sensory i przetworniki pomiarowe. Wiedzę o nich połączono z poszukiwanymi na rynku umiejętnościami i kompetencjami w zakresie inżynierii wytwarzania i robotyki wymaganymi w realizacji projektów z obszarów mechatroniki.
Absolwent posiada wiedzę ogólną i praktyczną z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych, ścisłych i społecznych, stanowiących podstawę do kształtowania specjalistycznych kompetencji w zakresie zrozumienia praw mechaniki, automatyki i Informatyki, w tym zagadnień z zakresu budowy maszyn, działania i eksploatacji systemów automatyki i robotyki z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi obliczeniowych i programów komputerowych typu CAD, MES.
Absolwent powyższej specjalności znajdzie pracę w przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego, przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn, biurach projektowych, konstrukcyjnych i technologicznych, jednostkach związanych z organizacją produkcji i automatyzacją procesów technologicznych, jednostkach odbioru technicznego produktów i materiałów, jednostkach atestacyjnych i konsultingowych.