MECHANIKA I BUDOWA MASZYN
To kierunek przede wszystkim dla ludzi uzdolnionych technicznie, ale nie tylko. Jeżeli interesuje cię projektowanie, mechanika, budowa i eksploatacja różnego typu maszyn z pewnością dasz sobie radę. Dzięki zdobytej wiedzy i umiejętności absolwent tego kierunku może realizować zaawansowane projekty konstrukcyjne, a szeroki zakres wiedzy inżynierskiej, jaki daje ten techniczny kierunek studiów otwiera absolwentom bogaty obszar działalności zawodowej.
Poziom: Studia I stopnia
Tryb: Stacjonarne / Niestacjonarne SN realizowane są w systemie hybrydowym 50% online
Czas trwania: 3,5 roku / 7 semestrów
Praktyki: 6 miesięcy
Tytuł zawodowy: Inżynier
Profil: Praktyczny profil studiów
Specjalności
Absolwent specjalności “Budowa i eksploatacja maszyn” posiada dyplom inżyniera mechanika. Zapewnia to kwalifikacje do pracy w: przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego oraz w innych zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn; jednostkach serwisowych i handlowych, jednostkach nadzoru technicznego produktów i materiałów; jednostkach akredytacyjnych i atestacyjnych; jednostkach konsultingowych.
Posiada specjalistyczną wiedzę, dopasowaną do aktualnych potrzeb rynku pracy w obszarze przemysłu maszynowego oraz w zapleczu technicznym. Studia na ww. kierunku przygotowują specjalistów w zakresie budowy i eksploatacji urządzeń technicznych do pracy w jednostkach projektowych, produkcyjno-handlowych i serwisowych. Absolwenci są przygotowani do twórczego wdrażania innowacji oraz najnowszych osiągnięć techniki w gospodarce i w administracji. Absolwenci dysponują umiejętnością posługiwania się językiem angielskim oraz skutecznego wykorzystania nowoczesnych technologii zgodnie ze standardami Unii Europejskiej.
Szybkie prototypowanie (z ang. Rapid protyping) jest odpowiedzią na potrzeby gospodarcze związane z szybkim rozwojem nowych urządzeń i maszyn dla rozwiniętych technologicznie społeczeństw. Coraz krótszy czas życia produktów oraz wymogi związane z ich innowacyjnymi własnościami wymuszają zmianę podejścia do ich projektowania. Na przykład czas projektowania nowych modeli pojazdów został skrócony w ostatnich latach do 18 miesięcy w stosunku do 6 lat występującego na przełomie wieków. Skrócenie czasu rozwoju produktu od koncepcji do wprowadzenia gotowego produktu na rynek jest możliwe dzięki komputerowemu wspomaganiu procesu projektowania i prototypowania. W erze globalizacji wszechstronne wykorzystanie narzędzi informatycznych oraz zautomatyzowanych procesów produkcji wpływa korzystnie na innowacyjność i konkurencyjność istniejących specjalizacji oraz tworzenie nowych. Proces szybkiego projektowania wymaga posiadania programów do komputerowego wspomagania projektowania, skanerów i drukarek 3D oraz wspomaganego komputerowo wytwarzania części na maszynach sterowanych numerycznie. Uczelnia posiada najnowszy park maszynowy potrzebny do szybkiego prototypowania obejmujący:
- 50 komputerowych stanowisk do modelowania 3D,
- 3 skanery 3D,
- 3 drukarki 3D (termoplastyczna PLA, ABS, polimerowa utwardzalna UV, proszki metali spiekane laserowo),
- 1 pięcio-osiowa obrabiarka sterowana numerycznie CNC.
Kształcenie będzie obejmowało 5 praktycznych modułów edukacyjnych:
- Projektowanie i konstruowanie z wykorzystaniem modelowania trójwymiarowego.
- Elementy wzornictwa przemysłowego.
- Skanery i drukarki 3D.
- Obrabiarki sterowane numerycznie (CNC).
- Budowa i badania prototypów urządzeń i maszyn.
Nowa specjalnoścć wynika z potrzeb lokalnych przedsiębiorców, z którymi uczelnia aktywnie współpracuje. Współpracę potwierdzają podpisane ramowe umowy o współpracy, współpraca w ramach przynależności klastrowych, wykonywane zlecenia innowacyjnych usług, a także praktyczne staże i praktyki studenckie.
Specjalność, w ramach projekt z zakresu zintegrowanego programu rozwoju WSEI, otrzymała dofinansowanie ze środków EFS do wysokości 30% czesnego w roku akademickim, od II semestru po pozytywnym zaliczeniu I semestru, przez okres realizacji studiów rozpoczętych w roku akademickim 2018/2019. Ilość miejsc ograniczona.